Odkrywając poznański „Bałtyk Tower”

Na panoramie stolicy Wielkopolski, w samym jej sercu, stanął niedawno budynek, który zdecydowanie zwraca na siebie uwagę. Dla jednych jest to niezrozumiała bryła, dla innych architektoniczny majstersztyk. Przyglądając się jednak bliżej, dostrzec możemy te „drobne” szczegóły, które odsłaniają ideę powstania jednego z ciekawszych, charakterystycznych budynków w Polsce.

Pytany o Bałtyk zawsze mówię, że za kilka lat będzie to wizytówka Poznania, tak jak stała się nią iglica na Targach, jak jest ratusz. Bałtyk nie jest klasycznym budynkiem, który domyka osie widokowe. To więcej niż budynek, to struktura, która wyrosła przy Kaponierze. I to struktura nietypowa, frapująca. W nocy, gdy zostanie rozświetlony będzie płonął jak pochodnia. Wyobrażam sobie, że będzie wyglądał zjawiskowo.” – mówi Piotr Kostka, prezes SARP. Budynek ma wcięcia w dolnych kondygnacjach, które sprawiają, że z każdej strony wygląda inaczej. Sama struktura, kadrowanie przestrzeni, zamykanie osi jest naprawdę przemyślane i zrobione z dużą kulturą. To nie jest typowy, sztampowy budynek biurowy typu office tower z przeszkleniami” – dodaje.*

Co przyświecało twórcom poznańskiego Bałtyk Tower, uznanej na całym świecie pracowni architektonicznej? Kulisy powstania nowoczesnego, odważnego jak na poznańskie standardy budynku, poznamy już drugiego dnia targów BUDMA.

Gościem specjalnym będzie holenderska pracownia MvRdV, wielokrotnie wyróżniana prestiżowymi nagrodami, tworząca nietypowe realizacje, które projektowane są zawsze od nowa, bez używania środków już raz wypowiedzianych.

MvRdV - 31 stycznia, Pawilon 15 - Sala Ziemi, godz.14.00

obszar_roboczy_1-100.jpg

* Źródło: głoswielkpolski.pl

Wstecz

Współpraca Medialna

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Napisz do nas.
contact