Szkieletowe czy z bali? Jakie domy z drewna budują Polacy

Według raportu Oferteo.pl 15% osób deklarujących zamiar wybudowania domu jest zainteresowanych budową domu drewnianego. Najpopularniejsze metody postawienia takiego domu to technologia kanadyjska bądź konstrukcja z bala.

TECHNOLOGIA KANADYJSKA CZY BUDOWA Z BALA?


w_jakiej_technologii_ma_byc_zbudowany_do

Zdecydowana większość użytkowników Oferteo.pl, którzy wyrażali chęć wybudowania domu drewnianego, była zainteresowana technologią kanadyjską. W tym wypadku szkieletowa konstrukcja domu montowana jest z belek połączonych gwoźdźmi, a następnie wypełniona materiałem termoizolacyjnym. Specjaliści wskazują, że dom kanadyjski jest energooszczędny, a jego budowa trwa znacznie krócej niż domu stawianego w technologii tradycyjnej.

Co czwarty planujący budowę domu z drewna użytkownik Oferteo.pl, serwisu łączącego w czasie rzeczywistym osoby poszukujące usług z ich dostawcami, był zainteresowany wybudowaniem domu z bala. Jest to rozwiązanie znacznie droższe niż dom kanadyjski – przede wszystkim z uwagi na koszt litego drewna, z którego powstaje dom. Najczęściej jest to drewno świerkowe, sosnowe lub jodłowe.

Pomimo tego, że domy z drewna nie są jeszcze w naszym kraju szczególnie popularne, to możemy znaleźć wykonawców, którzy mają doświadczenie w realizacji tego typu projektów – podpowiada Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl. – Poszukując firmy–wykonawcy w Internecie możemy zwrócić uwagę na zdjęcia wykonanych realizacji, opinie innych klientów czy też zakres prac, które firma prowadzi. Warto również poprosić wykonawcę o kontakt do osób, które korzystały wcześniej z usług jego firmy i mogą udzielić rekomendacji.

PROJEKT GOTOWY CZY INDYWIDUALNY?

z_jakiego_projektu_korzystasz-png.jpg

Nieco ponad połowa respondentów wskazała, że chce wybudować dom według indywidualnie przygotowanego projektu. 48,5% użytkowników Oferteo.pl zadeklarowało, że skorzysta z gotowego projektu.

STAN SUROWY CZY ZAMKNIĘTY?

do_jakiego_stanu_bedzie_realizowana_budo

Użytkownicy zainteresowani budową domu z drewna najczęściej chcieliby poprowadzić budowę do stanu „pod klucz” (33%) oraz do stanu deweloperskiego (32%). Stan surowy zamknięty wybrało 28% respondentów, a stan surowy otwarty – 7%.

JAKI METRAŻ?

jaka_bedzie_powierzchnia_budowanego_domu

Osoby zainteresowane budową domu drewnianego najczęściej chciałyby, aby jego powierzchnia wyniosła od 100 do 150 m2 (44%), a 43% wskazało powierzchnię do 100 m2. Tylko 6% badanych zamierzało wybudować dom większy niż 200 m2.

Z PIWNICĄ CZY BEZ?

czy_dom_bedzie_podpiwniczony.png

Co ciekawe, tylko co dziesiąty uczestnik badania wskazał, że chciałby dom z podpiwniczeniem. Aż 90% respondentów nie jest zainteresowana budową piwnicy. Podobna tendencja, jak wskazuje raport Oferteo.pl o budowie domów w Polsce, dotyczy także domów murowanych.

CO NA DACHU?

co_bedzie_na_dachu.png

Najpopularniejszym pokryciem dachu domu drewnianego jest blachodachówka, na którą wskazało 56% respondentów. Dachówkę ceramiczną wybrało 20% badanych, po 7% wskazało na dachówkę cementową i blachę, a po 4% – karpiówkę i gont.

Metodologia badań

Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 5 300 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl przez osoby zainteresowane budową domu z drewna.

 

Wstecz

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Napisz do nas.
contact